Ryzen 5 5600x Radeon 6800 32 DDR4 HyperX
Dziś w serwisie komputer znanej marki jaką jest x-kom a mianowicie G4M3R. Mocna konfiguracją jaką jest AMD Ryzen 5 5600x, XFX Radeon 6800 , 32 GB DDR HyperX , płyta główna Asus Prime B450M-A oraz szybki budżetowy dysk jakim jest Lexar NM620 o pojemności 1TB
.
Problem zgłaszany przez klienta
Komputer nie działa poprawnie, podczas grania często wyłącza się , pokazuje się BSOD.
Maszyna była w 3 specjalistów , żaden nie potrafił sobie poradzić z usunięciem usterki.
Diagnozowanie i usunięcie usterki
Zabieramy się do pracy , na początek wizualne sprawdzenie podzespołów komputera, sprawdzenie wtyczek , kondensatorów i innych elementów płyty głównej.
Kolejnym etapem jest odpalenie komputera i potwierdzenie zgłaszanych problemów, niestety komputer podczas aktualizacji/instalacji sterowników grafiki do Radeon 6800 zawiesza i łapie niebieski ekran.
Na początek test pamięci RAM – program MemTest86 nigdy mnie nie zawiódł, pamięci testuj się przez dłuższy czas, często jest tak ,że błędy w pracy ramu występuję czasami dopiero po 2h od uruchomienia sprawdzania. Nasz pamięci testowane były przez ok 4h – zero błędów.
Kolejny etap sprawdzenie dysku nvme, uruchomiony został programy HDTune – informacje w SMART oraz test wydajności nie wskazywał na problem w działaniu dysku. Dalsze sprawdzanie sprzętu i nic … komputer dalej samoczynnie sie uruchamia , błąd jaki widnieje na ekranie to IRQ_not_less_or_equal. Podejrzenie pada na dysk mimo tego, że żaden test nie wykazał problemu w dysku.
Dysk został podmieniony na inny serwisowy na którym zainstalowany jest Windows 11, instalacja sterowników do karty oraz chipsetu AMD, aktualizacje Windows. Drobiazgowe testy pod obciążeniem…. komputer działa , maszyna nie łapie BSOD , wniosek uszkodzony dysk nvme ??
Problem nie daje nam spokoju, próbujemy naprawę systemu Windows , niestety bez spodziewanych rezultatów. Telefon do klienta – decyzja szybka, reinstalacja systemu Windows.
System Windows 11 23h2 ponownie wgrany na wspomniany dysk , najnowsze sterowniki , aktualizacje, w miedzy czasie aktualizujemy bios płyty głównej Asus Prime B450M-A z wersji 4002 do najnowszej dostępnej oficjalnie na stronie producenta 4604, aktualny bios -> tutaj
Komputer przechodzi drobiazgowe testy pod obciążeniem , cierpliwie czekamy na zakończenie i jak się okazało na szczęście dla klienta problemem nie był wspomniany dysk tylko problem tkwił w samym systemie operacyjnym. Po wgraniu systemu na nowo komputer odzyskał sprawność i działa jak należy.